Texas Instruments LM3S316-IGZ25-C2T
LM3S316-IGZ25-C2T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S316-IGZ25-C2T
Brief Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48VQFN
Datasheet Download
LM3S316-IGZ25-C2T.pdf
Availability of LM3S316-IGZ25-C2T
QUANTITY
LM3S316-IGZ25-C2T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S316-IGZ25-C2T
Internal Part NumberEIS-LM3S316-IGZ25-C2T
Core Size32-Bit
Speed25MHz
ConnectivityI²C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O32
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-VQFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S316-IGZ25-C2T
Related LinksLM3S316-, LM3S316-IGZ25-C2T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S316-IGZ25-C2T Details Description
Related parts for LM3S316-IGZ25-C2T
IC CLK PLL COMM 3.3V 20-SOIC datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR SC CONNECTORS datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.6A 110 MOHM TH datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf