| Internal Part Number | EIS-LM3S317-IQN25-C2T | |
| Manufacturer Product Page | LM3S317-IQN25-C2T Specifications | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 25MHz | |
| Connectivity | Microwire, SPI, SSI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 30 | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 4K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 6x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |