Texas Instruments LM3S3N26-IQR50-C3T
LM3S3N26-IQR50-C3T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S3N26-IQR50-C3T
Brief Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
LM3S3N26-IQR50-C3T.pdf
Availability of LM3S3N26-IQR50-C3T
QUANTITY
LM3S3N26-IQR50-C3T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S3N26-IQR50-C3T
Internal Part NumberEIS-LM3S3N26-IQR50-C3T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
PCN Obsolescence/ EOLTEMPEST/INFERNO LM3S Devices 01/Jul/2014
Standard Package1,500
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 3000
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
Number of I/O33
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.08 V ~ 1.32 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S3N26-IQR50-C3T
Related LinksLM3S3N26-, LM3S3N26-IQR50-C3T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S3N26-IQR50-C3T Details Description
Related parts for LM3S3N26-IQR50-C3T
Connector Receptacle 100 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ACCY OPTICAL MOUSE CLIP SS BLACK datasheet.pdf
CABLE ASSY R/A FMALE SGL 4POS 5M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf