Texas Instruments LM3S5G56-IQR80-A1T
LM3S5G56-IQR80-A1T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S5G56-IQR80-A1T
Brief Description
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
LM3S5G56-IQR80-A1T.pdf
Availability of LM3S5G56-IQR80-A1T
QUANTITY
LM3S5G56-IQR80-A1T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S5G56-IQR80-A1T
Internal Part NumberEIS-LM3S5G56-IQR80-A1T
Standard Package1,500
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size384KB (384K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S5G56-IQR80-A1T
Related LinksLM3S5G56-, LM3S5G56-IQR80-A1T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S5G56-IQR80-A1T Details Description
Related parts for LM3S5G56-IQR80-A1T
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
2.5 M.I.S REC ASSY 3P WHITE datasheet.pdf
VARISTOR 184V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 9VOUT SMD datasheet.pdf
SITE LICENSE DDR3 SDRAM ECP3 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PWR INLET MOD FILTERED SP RED 6A datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 235MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
1.25MM M/L 34POS 30AWG 450MM datasheet.pdf