Texas Instruments LM3S5R36-IQR80-C0
LM3S5R36-IQR80-C0 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S5R36-IQR80-C0
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
LM3S5R36-IQR80-C0.pdf
Availability of LM3S5R36-IQR80-C0
QUANTITY
LM3S5R36-IQR80-C0 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S5R36-IQR80-C0
Internal Part NumberEIS-LM3S5R36-IQR80-C0
Standard Package160
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size48K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.08 V ~ 1.32 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S5R36-IQR80-C0
Related LinksLM3S5R36, LM3S5R36-IQR80-C0 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S5R36-IQR80-C0 Details Description
Related parts for LM3S5R36-IQR80-C0
CONN HEADER PA 3POS TOP 2MM TIN datasheet.pdf
LCD 8 DIGIT .42" REFLECTIVE TN datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 36A DIRECTFET datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG BLACK/RED datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 40A TO247AC datasheet.pdf
25+25 WAY M HORIZ SMT WOJS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
2W DC/DC CONV SIP7 2KV datasheet.pdf