Texas Instruments LM3S5R36-IQR80-C5T
LM3S5R36-IQR80-C5T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S5R36-IQR80-C5T
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
LM3S5R36-IQR80-C5T.pdf
Availability of LM3S5R36-IQR80-C5T
QUANTITY
LM3S5R36-IQR80-C5T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S5R36-IQR80-C5T
Internal Part NumberEIS-LM3S5R36-IQR80-C5T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLTEMPEST/INFERNO LM3S Devices 01/Jul/2014
Manufacturer Product PageLM3S5R36-IQR80-C5T Specifications
Standard Package1,000
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size48K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.08 V ~ 1.32 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S5R36-IQR80-C5T
Related LinksLM3S5R36-, LM3S5R36-IQR80-C5T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S5R36-IQR80-C5T Details Description
Related parts for LM3S5R36-IQR80-C5T
TERM BLOCK PLUG 36POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FILTER ACT MPU PROG 24-DIP datasheet.pdf
Crystal 3.579545MHz 30ppm Series 150 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
3SBM1164A2 = RELAY datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 390 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf