Texas Instruments LM3S600-IGZ50-C2T
LM3S600-IGZ50-C2T picture photo
Mfg. Part Number
LM3S600-IGZ50-C2T
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48VQFN
Datasheet Download
LM3S600-IGZ50-C2T.pdf
Availability of LM3S600-IGZ50-C2T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3S600-IGZ50-C2T Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S600-IGZ50-C2T
Internal Part NumberEIS-LM3S600-IGZ50-C2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 600
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-VQFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S600-IGZ50-C2T
Related LinksLM3S600-, LM3S600-IGZ50-C2T Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S600-IGZ50-C2T Details Description
Related parts for LM3S600-IGZ50-C2T
CONN HEADER VERT 50POS .100 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SOLAR GROUNDING CLIP 10-12AWG datasheet.pdf
CAP CER 47UF 50V Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ 8MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 300VWM 486VC R-6 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0027 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf