Texas Instruments LM3S608-EGZ50-C2
LM3S608-EGZ50-C2 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S608-EGZ50-C2
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48VQFN
Datasheet Download
LM3S608-EGZ50-C2.pdf
Availability of LM3S608-EGZ50-C2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM3S608-EGZ50-C2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S608-EGZ50-C2
Internal Part NumberEIS-LM3S608-EGZ50-C2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package43
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 600
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityI²C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O28
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-VQFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S608-EGZ50-C2
Related LinksLM3S608-, LM3S608-EGZ50-C2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S608-EGZ50-C2 Details Description
Related parts for LM3S608-EGZ50-C2
MOSFET P-CH 60V 1.9A SOT-223 datasheet.pdf
POT JOYSTICK 120K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 500V BEAM LEAD datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IGBT MODULE 1200V 40A datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf