| Internal Part Number | EIS-LM3S610-EQN50-C2T | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 50MHz | |
| Connectivity | I²C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 34 | |
| RAM Size | 8K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 2x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |