Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20A-201-C2-R0
ATS-20A-201-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20A-201-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-20A-201-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20A-201-C2-R0
QUANTITY
ATS-20A-201-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20A-201-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20A-201-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.472" (12.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.17°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20A-201-C2-R0
Related LinksATS-20A-, ATS-20A-201-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20A-201-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20A-201-C2-R0
CONN D-SUB HOUSING RECEPT 15POS datasheet.pdf
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 300MW SMT3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 100 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 3.3V 68W datasheet.pdf
D-SUB FILTER 37POS IP67 datasheet.pdf
GT 52C 52#16 PIN RECP BOX datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 8POS W/B 2.0MM BLK datasheet.pdf