ON Semiconductor NCP1117DT285
NCP1117DT285 picture photo
Mfg. Part Number
NCP1117DT285
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 1A DPAK
Datasheet Download
NCP1117DT285.pdf
Availability of NCP1117DT285
QUANTITY
NCP1117DT285 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1117DT285
Internal Part NumberEIS-NCP1117DT285
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Standard Package75
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1.07V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1117DT285
Related LinksNCP111, NCP1117DT285 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1117DT285 Details Description
Related parts for NCP1117DT285
CABLE CONN ASSY 3 PC PT datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS GOLD SMD datasheet.pdf
BUZZER 3-30DC 80DB FLANGE 3KHZ datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN JACK MODULE BLOCKOUT DEVICE datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2MSPS 28QFN datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP FILM 0.022 UF 20% 300 VAC RA datasheet.pdf