Texas Instruments LM3S6432-EBZ50-A2
LM3S6432-EBZ50-A2 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S6432-EBZ50-A2
Brief Description
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 108BGA
Datasheet Download
LM3S6432-EBZ50-A2.pdf
Availability of LM3S6432-EBZ50-A2
QUANTITY
LM3S6432-EBZ50-A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S6432-EBZ50-A2
Internal Part NumberEIS-LM3S6432-EBZ50-A2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package184
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivityEthernet, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O43
Program Memory Size96KB (96K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.25 V ~ 2.75 V
Data ConvertersA/D 3x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case108-LFBGA
Supplier Device Package108-BGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S6432-EBZ50-A2
Related LinksLM3S6432, LM3S6432-EBZ50-A2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S6432-EBZ50-A2 Details Description
Related parts for LM3S6432-EBZ50-A2
CONN HEADER RT/A .100 8POS 15AU datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 910NH SMD datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 4K EEPROM 8-MSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 250A DO205AB datasheet.pdf
CONN M12 4POS SOCKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 10POS 2.54MM datasheet.pdf