Texas Instruments LM4040AIM3X-10
LM4040AIM3X-10 picture photo
Mfg. Part Number
LM4040AIM3X-10
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3
Datasheet Download
LM4040AIM3X-10.pdf
Availability of LM4040AIM3X-10
QUANTITY
LM4040AIM3X-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4040AIM3X-10
Internal Part NumberEIS-LM4040AIM3X-10
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSelecting Voltage References
Manufacturer Product PageLM4040AIM3X-10 Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±0.1%
Temperature Coefficient100ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz180µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode103µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4040AIM3X-10
Related LinksLM4040A, LM4040AIM3X-10 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4040AIM3X-10 Details Description
Related parts for LM4040AIM3X-10
MOSFET N-CH 55V 5.1A SOT223 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC SWITCH BUS-EXCH 24BIT 56-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 90MA 40 OHM TH datasheet.pdf