Texas Instruments LM4040C25ILPE3
LM4040C25ILPE3 picture photo
Mfg. Part Number
LM4040C25ILPE3
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3
Datasheet Download
LM4040C25ILPE3.pdf
Availability of LM4040C25ILPE3
QUANTITY
LM4040C25ILPE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4040C25ILPE3
Internal Part NumberEIS-LM4040C25ILPE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSelecting Voltage References
Manufacturer Product PageLM4040C25ILPE3 Specifications
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingBulk
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±0.5%
Temperature Coefficient100ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz35µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode80µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4040C25ILPE3
Related LinksLM4040C, LM4040C25ILPE3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4040C25ILPE3 Details Description
Related parts for LM4040C25ILPE3
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC CLK DVR PLL 1:8 200MHZ 32TQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
TAPE 1" X 36 YD datasheet.pdf
OSCOPE PROBE SET X1/X100/SWITCH datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CBLE HD XGA DB15 M-M 10M FERRITE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf
2.7 V to 5.5 V, Serial-Input, Voltage-Output, 16-/12-Bit nanoDACs in LFCSP IC datasheet.pdf