Texas Instruments LM4040D25IDCKR
LM4040D25IDCKR picture photo
Mfg. Part Number
LM4040D25IDCKR
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V SC70
Datasheet Download
LM4040D25IDCKR.pdf
Availability of LM4040D25IDCKR
QUANTITY
LM4040D25IDCKR Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4040D25IDCKR
Internal Part NumberEIS-LM4040D25IDCKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSelecting Voltage References
PCN PackagingMultiple Devices 29/Sep/2015
Manufacturer Product PageLM4040D25IDCKR Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±1%
Temperature Coefficient150ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz35µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode80µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4040D25IDCKR
Related LinksLM4040D, LM4040D25IDCKR Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4040D25IDCKR Details Description
Related parts for LM4040D25IDCKR
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 500MHZ 10MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 190MA 4.94 OHM datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 24VDC SLD SWCH datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
C/A 2.0MM SM LC-SC 25M1 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf