Texas Instruments LM4040EIM7-2.5/NOPB
LM4040EIM7-2.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM4040EIM7-2.5/NOPB
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V SC70
Datasheet Download
LM4040EIM7-2.5/NOPB.pdf
Availability of LM4040EIM7-2.5/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM4040EIM7-2.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4040EIM7-2.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM4040EIM7-2.5/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±2%
Temperature Coefficient150ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz35µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode70µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4040EIM7-2.5/NOPB
Related LinksLM4040EIM, LM4040EIM7-2.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4040EIM7-2.5/NOPB Details Description
Related parts for LM4040EIM7-2.5/NOPB
IDC CABLE - APK40B/AE40M/APK40B datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 68 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf