Texas Instruments LM4040EIM7X-2.5/NOPB
LM4040EIM7X-2.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM4040EIM7X-2.5/NOPB
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V SC70
Datasheet Download
LM4040EIM7X-2.5/NOPB.pdf
Availability of LM4040EIM7X-2.5/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM4040EIM7X-2.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4040EIM7X-2.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM4040EIM7X-2.5/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±2%
Temperature Coefficient150ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz35µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode70µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4040EIM7X-2.5/NOPB
Related LinksLM4040EIM7, LM4040EIM7X-2.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4040EIM7X-2.5/NOPB Details Description
Related parts for LM4040EIM7X-2.5/NOPB
DIN TYPE C W/W REC CNR datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 14.5A 2X2 6MFP datasheet.pdf
XFRMR 1CT:1CT 28VUS SMD TOROID datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.0V 4-USP datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IMPACT ORTHO DC 4X8 GL SN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 600V 2A SOD57 datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 2-ROWS-L datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AC datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf