Texas Instruments LM4050AEM3-10/NOPB
LM4050AEM3-10/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM4050AEM3-10/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3
Datasheet Download
LM4050AEM3-10/NOPB.pdf
Availability of LM4050AEM3-10/NOPB
QUANTITY
LM4050AEM3-10/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4050AEM3-10/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM4050AEM3-10/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSelecting Voltage References
PCN Design/SpecificationCu Wire Bond 14/May/2013
Datasheet Update 16/Jul/2015
Manufacturer Product PageLM4050AEM3-10/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±0.1%
Temperature Coefficient50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz150µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode110µA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4050AEM3-10/NOPB
Related LinksLM4050AEM, LM4050AEM3-10/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4050AEM3-10/NOPB Details Description
Related parts for LM4050AEM3-10/NOPB
RES SMD 158 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A SMC datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W 6TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG STEREO 3.5MM HD R/A datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 2PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PET 1/4 BK 500' datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 535MA 700 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
FUSE 5A 250VAC C310T AXIAL datasheet.pdf