Texas Instruments LM4050AEM3X-2.5
LM4050AEM3X-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LM4050AEM3X-2.5
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3
Datasheet Download
LM4050AEM3X-2.5.pdf
Availability of LM4050AEM3X-2.5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM4050AEM3X-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4050AEM3X-2.5
Internal Part NumberEIS-LM4050AEM3X-2.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±0.1%
Temperature Coefficient50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz41µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode65µA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4050AEM3X-2.5
Related LinksLM4050A, LM4050AEM3X-2.5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4050AEM3X-2.5 Details Description
Related parts for LM4050AEM3X-2.5
RES SMD 8.87KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 150 OHM 3W 10% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK PRIORITY IP54 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
HA-VIS COAX SMA-TNC, RG58, 3M datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 0.51"X0.51" datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf