Texas Instruments LM4120AIM5-5.0
LM4120AIM5-5.0 picture photo
Mfg. Part Number
LM4120AIM5-5.0
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 5V SOT23-5
Datasheet Download
LM4120AIM5-5.0.pdf
Availability of LM4120AIM5-5.0
QUANTITY
LM4120AIM5-5.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4120AIM5-5.0
Internal Part NumberEIS-LM4120AIM5-5.0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5mA
Tolerance±0.2%
Temperature Coefficient50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz20µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz36µVp-p
Voltage - Input2 V ~ 12 V
Current - Supply275µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4120AIM5-5.0
Related LinksLM4120A, LM4120AIM5-5.0 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4120AIM5-5.0 Details Description
Related parts for LM4120AIM5-5.0
INVERTER 5V-INPUT 900V-OUTPUT datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 7.5NS 256FTBGA datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf