Texas Instruments LM4120IM5-1.8/NOPB
LM4120IM5-1.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM4120IM5-1.8/NOPB
Brief Description
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-5
Datasheet Download
LM4120IM5-1.8/NOPB.pdf
Availability of LM4120IM5-1.8/NOPB
QUANTITY
LM4120IM5-1.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4120IM5-1.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM4120IM5-1.8/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 14/May/2015
Manufacturer Product PageLM4120IM5-1.8/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5mA
Tolerance±0.5%
Temperature Coefficient50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz20µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz36µVp-p
Voltage - Input2 V ~ 12 V
Current - Supply275µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4120IM5-1.8/NOPB
Related LinksLM4120IM5, LM4120IM5-1.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4120IM5-1.8/NOPB Details Description
Related parts for LM4120IM5-1.8/NOPB
IDC CABLE- AKC60G/ AE60M / AKC60 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 6MLF datasheet.pdf
TAPE POLYIMIDE FILM 1.25"X 36YD datasheet.pdf
ARRAY LED IMS AVAGO MNSTONE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB37 METAL PLATED datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf