Texas Instruments LM4120IM5-5.0/NOPB
LM4120IM5-5.0/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM4120IM5-5.0/NOPB
Brief Description
IC VREF SERIES 5V SOT23-5
Datasheet Download
LM4120IM5-5.0/NOPB.pdf
Availability of LM4120IM5-5.0/NOPB
QUANTITY
LM4120IM5-5.0/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4120IM5-5.0/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM4120IM5-5.0/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 14/May/2015
Manufacturer Product PageLM4120IM5-5.0/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5mA
Tolerance±0.5%
Temperature Coefficient50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz20µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz36µVp-p
Voltage - Input2 V ~ 12 V
Current - Supply275µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)