Texas Instruments LM4125IM5X-2.5/NOPB
LM4125IM5X-2.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM4125IM5X-2.5/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5
Datasheet Download
LM4125IM5X-2.5/NOPB.pdf
Availability of LM4125IM5X-2.5/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM4125IM5X-2.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM4125IM5X-2.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM4125IM5X-2.5/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5mA
Tolerance±0.5%
Temperature Coefficient50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz20µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz36µVp-p
Voltage - Input3.3 V ~ 8 V
Current - Supply290µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM4125IM5X-2.5/NOPB
Related LinksLM4125IM5, LM4125IM5X-2.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM4125IM5X-2.5/NOPB Details Description
Related parts for LM4125IM5X-2.5/NOPB
IC BUFFER TRI-ST QD LOW V 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POWER STRIP 48" 15A 8OUT 6'CR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 10pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf