Texas Instruments LM43602QPWPRQ1
LM43602QPWPRQ1 picture photo
Mfg. Part Number
LM43602QPWPRQ1
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 16HTSSOP
Datasheet Download
LM43602QPWPRQ1.pdf
Availability of LM43602QPWPRQ1
QUANTITY
LM43602QPWPRQ1 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM43602QPWPRQ1
Internal Part NumberEIS-LM43602QPWPRQ1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Design ResourcesLM43602-Q1 Design with WEBENCH® Power Designer
Manufacturer Product PageLM43602QPWPRQ1 Specifications
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesAutomotive, AEC-Q100, SIMPLE SWITCHER®
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3.5V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output (Min/Fixed)1V
Voltage - Output (Max)28V
Current - Output2A
Frequency - Switching200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM43602QPWPRQ1
Related LinksLM43602, LM43602QPWPRQ1 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM43602QPWPRQ1 Details Description
Related parts for LM43602QPWPRQ1
RACK ECONOMIZER 66.56X22 X30.75" datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DIP datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 50KHZ 8SOIC datasheet.pdf
C/A,2.0MM,RISER,XG,AQUA,LC-SC datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SS SEPARATOR datasheet.pdf
ACP-101 CUTOFF-DIES datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT TH PEG 30AU datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES 560 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf