Texas Instruments LM43603PWPT
LM43603PWPT picture photo
Mfg. Part Number
LM43603PWPT
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16HTSSOP
Datasheet Download
LM43603PWPT.pdf
Availability of LM43603PWPT
QUANTITY
LM43603PWPT Order Process
Ship out your order
Specifications of LM43603PWPT
Internal Part NumberEIS-LM43603PWPT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Design ResourcesLM43603 Design with WEBENCH® Power Designer
Reference Design LibraryPMP9483: 5V, 1.8V, & 2.5V @ 1A, 7 ~ 30V in
PMP9462: 5V @ 3A, 1.8V & 2.5V @ 1A, 7 ~ 36V in
LM43603EVM: 3.3V @ 3A, 3.5 ~ 36V in, Buck
PCN Design/SpecificationGold Bond Wire 18/Dec/2014
Manufacturer Product PageLM43603PWPT Specifications
Standard Package250
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3.5V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output (Min/Fixed)1V
Voltage - Output (Max)28V
Current - Output3A
Frequency - Switching200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM43603PWPT
Related LinksLM436, LM43603PWPT Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM43603PWPT Details Description
Related parts for LM43603PWPT
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FILTER ULTRA-COMPACT 3-PHASE 30A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 160POS datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf