Texas Instruments LM49450SQEVAL
LM49450SQEVAL picture photo
Mfg. Part Number
LM49450SQEVAL
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Audio Amplifiers
Brief Description
BOARD EVAL FOR LM49450
Datasheet Download
LM49450SQEVAL.pdf
Availability of LM49450SQEVAL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM49450SQEVAL Order Process
Ship out your order
Specifications of LM49450SQEVAL
Internal Part NumberEIS-LM49450SQEVAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Audio Amplifiers
SeriesBoomer®
Amplifier TypeClass D
Output Type2-Channel (Stereo) with Stereo Headphones
Max Output Power x Channels @ Load2.5W x 2 @ 4 Ohm
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Board TypeFully Populated
Utilized IC / PartLM49450
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM49450SQEVAL
Related LinksLM4945, LM49450SQEVAL Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM49450SQEVAL Details Description
Related parts for LM49450SQEVAL
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IGBT 430V 15A 115W DPAK datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 5MA 4-32VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 9pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SACC-DSI-FS-5CON-L180/SH OG PG datasheet.pdf
SCREW,SET,SOC HD,CUP PT datasheet.pdf
PLUG COMPONENT 2POS datasheet.pdf