Texas Instruments LM78L15ACM
LM78L15ACM picture photo
Mfg. Part Number
LM78L15ACM
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 15V 0.1A 8SOIC
Datasheet Download
LM78L15ACM.pdf
Availability of LM78L15ACM
QUANTITY
LM78L15ACM Order Process
Ship out your order
Specifications of LM78L15ACM
Internal Part NumberEIS-LM78L15ACM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationLM78L15ACM Material
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package95
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output15V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input16.7 V ~ 35 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM78L15ACM
Related LinksLM78L, LM78L15ACM Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM78L15ACM Details Description
Related parts for LM78L15ACM
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5.08MM datasheet.pdf