Texas Instruments LM78L15ACMX
LM78L15ACMX picture photo
Mfg. Part Number
LM78L15ACMX
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 15V 0.1A 8SOIC
Datasheet Download
LM78L15ACMX.pdf
Availability of LM78L15ACMX
QUANTITY
LM78L15ACMX Order Process
Ship out your order
Specifications of LM78L15ACMX
Internal Part NumberEIS-LM78L15ACMX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationLM78L15ACMX Material
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 14/May/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output15V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input16.7 V ~ 35 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM78L15ACMX
Related LinksLM78L, LM78L15ACMX Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM78L15ACMX Details Description
Related parts for LM78L15ACMX
SW PLUNGR SPDT 5A SILVR QC 125V datasheet.pdf
IC 10-4LN PRIORITY ENC 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
14P MTA100 CONN ASSY BLK LF datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC GATE DVR 2500V 1CH ISO 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SATA PLUG 26POS SLD R/A datasheet.pdf