Texas Instruments LM9076BMAX-3.3/NOPB
LM9076BMAX-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM9076BMAX-3.3/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8SOIC
Datasheet Download
LM9076BMAX-3.3/NOPB.pdf
Availability of LM9076BMAX-3.3/NOPB
QUANTITY
LM9076BMAX-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM9076BMAX-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM9076BMAX-3.3/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input5.35 V ~ 40 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM9076BMAX-3.3/NOPB
Related LinksLM9076BMA, LM9076BMAX-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM9076BMAX-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LM9076BMAX-3.3/NOPB
IC CURRENT SOURCE TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V X7R 1808 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 256X9 10NS 32-PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM YELLOW datasheet.pdf
IC FPGA 660 I/O 1152BGA datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
COVER CONTACT AND DUST-PROTECT datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 30POS 1.00MM R/A datasheet.pdf