Texas Instruments LM95241CIMMX-1
LM95241CIMMX-1 picture photo
Mfg. Part Number
LM95241CIMMX-1
Manufacturer
Product Category
Temperature Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP
Datasheet Download
LM95241CIMMX-1.pdf
Availability of LM95241CIMMX-1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM95241CIMMX-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM95241CIMMX-1
Internal Part NumberEIS-LM95241CIMMX-1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,500
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Sensors, Transducers
SeriesTruTherm™
PackagingTape & Reel (TR)
Sensor TypeDigital, Local/Remote
Sensing Temperature - Local0°C ~ 85°C
Sensing Temperature - Remote0°C ~ 85°C
Output TypeSMBus
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Resolution10 b (Local), 12 b (Remote)
FeaturesOne-Shot, Programmable Resolution, Shutdown Mode, Standby Mode
Accuracy - Highest (Lowest)±3°C
Test Condition0°C ~ 85°C
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM95241CIMMX-1
Related LinksLM95241, LM95241CIMMX-1 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM95241CIMMX-1 Details Description
Related parts for LM95241CIMMX-1
TOOL REAMER SQ PLAST HNDL 6.0MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN FFC TOP 16POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
LED 5MM VERT LOW CUR RED PC MNT datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THERMOSTAT 3800 INDUSTRIAL GRADE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 29POS GOLD datasheet.pdf