Vishay/Dale RNC50J5300BSRSL
RNC50J5300BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5300BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 530 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5300BSRSL.pdf
Availability of RNC50J5300BSRSL
QUANTITY
RNC50J5300BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5300BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J5300BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)530
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5300BSRSL
Related LinksRNC50J5, RNC50J5300BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5300BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J5300BSRSL
JUMPER-H1503TR/A3049R/X 5" datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf