Cree Inc. LMH020-6000-30G9-00000TW
LMH020-6000-30G9-00000TW picture photo
Mfg. Part Number
LMH020-6000-30G9-00000TW
Brief Description
LED MOD 6000LM WHITE 3000K FLAT
Datasheet Download
LMH020-6000-30G9-00000TW.pdf
Availability of LMH020-6000-30G9-00000TW
QUANTITY
LMH020-6000-30G9-00000TW Order Process
Ship out your order
Specifications of LMH020-6000-30G9-00000TW
Internal Part NumberEIS-LMH020-6000-30G9-00000TW
SeriesLMH2
PackagingBulk
TypeLED Module
ColorWhite, Warm
CCT (K)3000K
Wavelength-
ConfigurationRound
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test1.7A
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)42.8V
Lumens/Watt @ Current - Test85 lm/W
Current - Max1.87A
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle86°
FeaturesDimming - WhiteLight
Size / Dimension88.20mm Diameter
Height30.00mm
Light Emitting Surface (LES)68.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMH020-6000-30G9-00000TW
Related LinksLMH020-6000-, LMH020-6000-30G9-00000TW Datasheet, Cree Inc. Distributor
LMH020-6000-30G9-00000TW Details Description
Related parts for LMH020-6000-30G9-00000TW
LED 5MM VERT HI EFF YELL PC MNT datasheet.pdf
SIREN 9-28VDC SLOW/FAST datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 100NS 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf