Cree Inc. LMH02B-3000-40G9-00000TW
LMH02B-3000-40G9-00000TW picture photo
Mfg. Part Number
LMH02B-3000-40G9-00000TW
Brief Description
LED MOD 3000LM 4000K FLAT LENS
Datasheet Download
LMH02B-3000-40G9-00000TW.pdf
Availability of LMH02B-3000-40G9-00000TW
QUANTITY
LMH02B-3000-40G9-00000TW Order Process
Ship out your order
Specifications of LMH02B-3000-40G9-00000TW
Internal Part NumberEIS-LMH02B-3000-40G9-00000TW
SeriesLMH2
PackagingBox
TypeLED Module
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K
Wavelength-
ConfigurationRound
Flux @ Current/Temperature - Test3000 lm (Typ)
Current - Test600mA
Temperature - Test55°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)40V
Lumens/Watt @ Current - Test125 lm/W
Current - Max1A
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle82°
FeaturesDimming - WhiteLight
Size / Dimension88.20mm Diameter
Height30.00mm
Light Emitting Surface (LES)68.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMH02B-3000-40G9-00000TW
Related LinksLMH02B-3000-, LMH02B-3000-40G9-00000TW Datasheet, Cree Inc. Distributor
LMH02B-3000-40G9-00000TW Details Description
Related parts for LMH02B-3000-40G9-00000TW
IGBT MOD DUAL 1200V 450A NX SER datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IGBT 1200V 40A 348W TO3PN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CRIMPFOX TOOL datasheet.pdf
762 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
762 TB SOC RA PCB/D 3/T datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf