Bourns Inc. SDE0805A-120M
SDE0805A-120M picture photo
Mfg. Part Number
SDE0805A-120M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 3A 80 MOHM SMD
Datasheet Download
SDE0805A-120M.pdf
Availability of SDE0805A-120M
QUANTITY
SDE0805A-120M Order Process
Ship out your order
Specifications of SDE0805A-120M
Internal Part NumberEIS-SDE0805A-120M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBourns - SMD Power Inductor Series
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SDE0805A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating3A
Current - Saturation2.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant25.8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SDE0805A-120M
Related LinksSDE080, SDE0805A-120M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SDE0805A-120M Details Description
Related parts for SDE0805A-120M
CONN CAP REAR 6POS UNIV-MNL II datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS R/A PCB PRSFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT D 3ST 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT FSD-FSD DUPLEX datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.7V SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1.18 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf