Littelfuse LMIN030.VP
LMIN030.VP picture photo
Mfg. Part Number
LMIN030.VP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE AUTO 30A 32VAC/VDC BLADE
Datasheet Download
LMIN030.VP.pdf
Availability of LMIN030.VP
QUANTITY
LMIN030.VP Order Process
Ship out your order
Specifications of LMIN030.VP
Internal Part NumberEIS-LMIN030.VP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesLP MINI® 891
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating30A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / CaseBlade, Miniature (Low Profile)
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
ApprovalsSAE, UL
Operating Temperature-
ColorGreen
Size / Dimension0.429" L x 0.150" W x 0.344" H (10.90mm x 3.81mm x 8.73mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMIN030.VP
Related LinksLMIN0, LMIN030.VP Datasheet, Littelfuse Distributor
LMIN030.VP Details Description
Related parts for LMIN030.VP
FAN AXIAL 80X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
VARISTOR 135V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
LED 2MM QUAD GREEN datasheet.pdf
IC DAC 8BIT 2WIRE SRL R-R 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 4.2MM R/A TIN datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.4A 125 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE SKT datasheet.pdf