Texas Instruments LMR14206XMKX/NOPB
LMR14206XMKX/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LMR14206XMKX/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 0.6A 6SOT
Datasheet Download
LMR14206XMKX/NOPB.pdf
Availability of LMR14206XMKX/NOPB
QUANTITY
LMR14206XMKX/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LMR14206XMKX/NOPB
Internal Part NumberEIS-LMR14206XMKX/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Design ResourcesLMR14206X Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductSIMPLE SWITCHER® DC/DC Converters
Reference Design LibraryLMR14206XMKDEMO: 1.2V @ 600mA, 4.5 ~ 42V in
PCN Design/SpecificationPin 1 Dot Marking Update 01/Jan/2015
Pin 1 Dot Mark Revison A 30/Jan/2015
PCN Assembly/OriginWafer Fab Qualification 07/Oct/2014
Manufacturer Product PageLMR14206XMKX/NOPB Specifications
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)42V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.765V
Voltage - Output (Max)34V
Current - Output600mA
Frequency - Switching1.25MHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMR14206XMKX/NOPB
Related LinksLMR14206, LMR14206XMKX/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMR14206XMKX/NOPB Details Description
Related parts for LMR14206XMKX/NOPB
HAND CRIMP TOOL 20-24 GAUGE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 12POS 0.156 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV NP0 1825 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO218AB datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf