ITT Cannon, LLC PV76L16-26PW
PV76L16-26PW picture photo
Mfg. Part Number
PV76L16-26PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
PV76L16-26PW.pdf
Availability of PV76L16-26PW
QUANTITY
PV76L16-26PW Order Process
Ship out your order
Specifications of PV76L16-26PW
Internal Part NumberEIS-PV76L16-26PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PV76L16-26PW
Related LinksPV76L1, PV76L16-26PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
PV76L16-26PW Details Description
Related parts for PV76L16-26PW
BUMPER SQUARE 0.5"L X 0.5"W GRY datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/20W 0505 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 8HTSOP datasheet.pdf