Texas Instruments LMR16006YDDCR
LMR16006YDDCR picture photo
Mfg. Part Number
LMR16006YDDCR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 0.6A 6SOT
Datasheet Download
LMR16006YDDCR.pdf
Availability of LMR16006YDDCR
QUANTITY
LMR16006YDDCR Order Process
Ship out your order
Specifications of LMR16006YDDCR
Internal Part NumberEIS-LMR16006YDDCR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Design ResourcesLMR16006Y Design with WEBENCH® Power Designer
PCN Design/SpecificationPin 1 Dot Marking Update 01/Jan/2015
Pin 1 Dot Mark Revison A 30/Jan/2015
Manufacturer Product PageLMR16006YDDCR Specifications
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.765V
Voltage - Output (Max)55V
Current - Output600mA
Frequency - Switching2.1MHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Supplier Device PackageSOT-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMR16006YDDCR
Related LinksLMR160, LMR16006YDDCR Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMR16006YDDCR Details Description
Related parts for LMR16006YDDCR
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CARD EJECTOR PCB 1.5" .063" BLK datasheet.pdf
OSC MEMS 57.849MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
DIN CONNECTOR 44 POS TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf