Texas Instruments LMS1587CS-1.5/NOPB
LMS1587CS-1.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LMS1587CS-1.5/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 3A DDPAK
Datasheet Download
LMS1587CS-1.5/NOPB.pdf
Availability of LMS1587CS-1.5/NOPB
QUANTITY
LMS1587CS-1.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LMS1587CS-1.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LMS1587CS-1.5/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)1.15V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 13V
Current - Limit (Min)3.1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMS1587CS-1.5/NOPB
Related LinksLMS1587CS, LMS1587CS-1.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMS1587CS-1.5/NOPB Details Description
Related parts for LMS1587CS-1.5/NOPB
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 32.5VC DO214AA datasheet.pdf
IC DAC 8BIT BUFF V-OUT SC70-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 48VOUT 100W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf