Texas Instruments LMS5214IMGX-2.8/NOPB
LMS5214IMGX-2.8/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LMS5214IMGX-2.8/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 80MA SC70-5
Datasheet Download
LMS5214IMGX-2.8/NOPB.pdf
Availability of LMS5214IMGX-2.8/NOPB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LMS5214IMGX-2.8/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LMS5214IMGX-2.8/NOPB
Internal Part NumberEIS-LMS5214IMGX-2.8/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMS5214IMGX-2.8/NOPB
Related LinksLMS5214IMG, LMS5214IMGX-2.8/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMS5214IMGX-2.8/NOPB Details Description
Related parts for LMS5214IMGX-2.8/NOPB
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC PWR AMP RF 28V 30W TO272-16GW datasheet.pdf
DINIDC SIDEPIERCE-080CNR datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 8-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 10A AC datasheet.pdf
JUMPER TEST LEAD SET BLUE 6" datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf