Texas Instruments LMV7235M5/NOPB
LMV7235M5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LMV7235M5/NOPB
Manufacturer
Product Category
Linear - Comparators
Brief Description
IC COMPARATOR R-R INPUT SOT23-5
Datasheet Download
LMV7235M5/NOPB.pdf
Availability of LMV7235M5/NOPB
QUANTITY
LMV7235M5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LMV7235M5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LMV7235M5/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationCu Wire Bond 14/May/2013
Manufacturer Product PageLMV7235M5/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Comparators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeGeneral Purpose
Number of Elements1
Output TypeOpen-Drain, Rail-to-Rail
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Input Offset (Max)6mV @ 5V
Current - Input Bias (Max)0.4µA @ 5V
Current - Output (Typ)-
Current - Quiescent (Max)95µA
CMRR, PSRR (Typ)67dB CMRR, 85dB PSRR
Propagation Delay (Max)62ns
Hysteresis-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMV7235M5/NOPB
Related LinksLMV7235, LMV7235M5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMV7235M5/NOPB Details Description
Related parts for LMV7235M5/NOPB
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CABLE 5COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf
LABEL POLYESTER ADH datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf