AVX Corporation LMXS0704M100DTAS
LMXS0704M100DTAS picture photo
Mfg. Part Number
LMXS0704M100DTAS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 1A 75 MOHM SMD
Datasheet Download
LMXS0704M100DTAS.pdf
Availability of LMXS0704M100DTAS
QUANTITY
LMXS0704M100DTAS Order Process
Ship out your order
Specifications of LMXS0704M100DTAS
Internal Part NumberEIS-LMXS0704M100DTAS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLMXS
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)75 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 200kHz
Frequency - Self Resonant38MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMXS0704M100DTAS
Related LinksLMXS0704, LMXS0704M100DTAS Datasheet, AVX Corporation Distributor
LMXS0704M100DTAS Details Description
Related parts for LMXS0704M100DTAS
IC VREF GND REF ADJ 8SOIC datasheet.pdf
XFRMR LAN 1CT:1CT 350UH 40SOP datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS DL VERT 30GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 91K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 80 DEG GRAY/BLUE datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
BARBED FASTENER 0.391" NYLON BLK datasheet.pdf