AVX Corporation LMXS0704M680DTAS
LMXS0704M680DTAS picture photo
Mfg. Part Number
LMXS0704M680DTAS
Brief Description
FIXED IND 68UH 400MA 290 MOHM
Datasheet Download
LMXS0704M680DTAS.pdf
Availability of LMXS0704M680DTAS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LMXS0704M680DTAS Order Process
Ship out your order
Specifications of LMXS0704M680DTAS
Internal Part NumberEIS-LMXS0704M680DTAS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesLMXS
PackagingDigi-Reel®
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)290 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant15MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMXS0704M680DTAS
Related LinksLMXS0704, LMXS0704M680DTAS Datasheet, AVX Corporation Distributor
LMXS0704M680DTAS Details Description
Related parts for LMXS0704M680DTAS
CAP ALUM 47UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 14 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 324V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC RESET GENERATOR datasheet.pdf
VARISTOR 280A 30V 1210 datasheet.pdf