AVX Corporation LMXS131JM680FTAS
LMXS131JM680FTAS picture photo
Mfg. Part Number
LMXS131JM680FTAS
Brief Description
FIXED IND 68UH 2A 94 MOHM SMD
Datasheet Download
LMXS131JM680FTAS.pdf
Availability of LMXS131JM680FTAS
QUANTITY
LMXS131JM680FTAS Order Process
Ship out your order
Specifications of LMXS131JM680FTAS
Internal Part NumberEIS-LMXS131JM680FTAS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesLMXS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating2A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)94 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.309" (7.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMXS131JM680FTAS
Related LinksLMXS131J, LMXS131JM680FTAS Datasheet, AVX Corporation Distributor
LMXS131JM680FTAS Details Description
Related parts for LMXS131JM680FTAS
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC GP I/O SMBUS 20-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DAC 10BIT MICROPWR R-R 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf