Texas Instruments LMZ12003TZX-ADJ/NOPB
LMZ12003TZX-ADJ/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LMZ12003TZX-ADJ/NOPB
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
IC BUCK SYNC ADJ 3A TO-PMOD-7
Datasheet Download
LMZ12003TZX-ADJ/NOPB.pdf
Availability of LMZ12003TZX-ADJ/NOPB
QUANTITY
LMZ12003TZX-ADJ/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LMZ12003TZX-ADJ/NOPB
Internal Part NumberEIS-LMZ12003TZX-ADJ/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSIMPLE SWITCHER® Regulators
SIMPLE SWITCHER Power Modules
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
SIMPLE SWITCHER® DC-DC Regulator and Module Portfolio Overview
Video FilePower Design Invitational - Another Geek Moment
Wide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Design ResourcesLMZ12003 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Reference Design LibraryLMZ12003EVAL: 1.8V @ 3A, 4.5 ~ 20V in
LMZ12003EXTEVAL: 1.8V @ 3A, 4.5 ~ 20V in
PCN Design/SpecificationDie Coating Material Update 14/Sep/2015
Manufacturer Product PageLMZ12003TZX-ADJ/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 10.8 ~ 6 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series-
Voltage - Isolation-
FeaturesWith UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-PMOD-7, Power Module
Size / Dimension0.40" L x 0.54" W x 0.18" H (10.2mm x 13.8mm x 4.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max18W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMZ12003TZX-ADJ/NOPB
Related LinksLMZ12003TZ, LMZ12003TZX-ADJ/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMZ12003TZX-ADJ/NOPB Details Description
Related parts for LMZ12003TZX-ADJ/NOPB
RELAY TELECOM SPST 500MA datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA datasheet.pdf
IC MONITOR PREC 2.5V 10-DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
SYRINGE BARREL 3CC 1000PC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf