Texas Instruments LMZ14203EXTTZ/NOPB
LMZ14203EXTTZ/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LMZ14203EXTTZ/NOPB
Brief Description
IC BUCK SYNC ADJ 3A TO-PMOD-7
Datasheet Download
LMZ14203EXTTZ/NOPB.pdf
Availability of LMZ14203EXTTZ/NOPB
QUANTITY
LMZ14203EXTTZ/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LMZ14203EXTTZ/NOPB
Internal Part NumberEIS-LMZ14203EXTTZ/NOPB
Design ResourcesLMZ14203EXT Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Reference Design LibraryLMZ14203EVAL: 3.3V @ 3A, 6 ~ 42V in
LMZ14203EXTEVAL: 3.3V @ 3A, 6 ~ 42V in
PCN Design/SpecificationDie Coating Material Update 14/Sep/2015
Manufacturer Product PageLMZ14203EXTTZ/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6V
Voltage - Input (Max)42V
Voltage - Output 10.8 ~ 6 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Package / CaseTO-PMOD-7, Power Module
Size / Dimension0.40" L x 0.54" W x 0.18" H (10.2mm x 13.8mm x 4.6mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max18W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMZ14203EXTTZ/NOPB
Related LinksLMZ14203E, LMZ14203EXTTZ/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMZ14203EXTTZ/NOPB Details Description
Related parts for LMZ14203EXTTZ/NOPB
FUSE BRD MNT 3.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 3W 6327 datasheet.pdf
IC 4BIT BI-DIR SHIFT REG 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
EVAL BOARD SI5346 CLOCK GEN datasheet.pdf
IC PWM CTLR FLYBACK 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 350MA 680 MOHM datasheet.pdf