Texas Instruments LMZ23603TZ/NOPB
LMZ23603TZ/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LMZ23603TZ/NOPB
Brief Description
IC BUCK SYNC 36V 3A TO-PMOD-7
Datasheet Download
LMZ23603TZ/NOPB.pdf
Availability of LMZ23603TZ/NOPB
QUANTITY
LMZ23603TZ/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LMZ23603TZ/NOPB
Internal Part NumberEIS-LMZ23603TZ/NOPB
Design ResourcesLMZ23603 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Reference Design LibraryLMZ23603EVAL: 3.3V @ 3A, 6 ~ 36V in
PCN Design/SpecificationDie Coating Material Update 14/Sep/2015
Manufacturer Product PageLMZ23603TZ/NOPB Specifications
Standard Package45
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTube
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 10.8 ~ 6 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series-
Voltage - Isolation-
FeaturesWith UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-PMOD-7, Power Module
Size / Dimension0.40" L x 0.54" W x 0.18" H (10.2mm x 13.8mm x 4.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max18W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMZ23603TZ/NOPB
Related LinksLMZ2360, LMZ23603TZ/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMZ23603TZ/NOPB Details Description
Related parts for LMZ23603TZ/NOPB
IC ADC 12BIT 100KSPS 24-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC SMC datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 5A 30.8 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 3.5W 10% RADIAL datasheet.pdf