Texas Instruments LMZ23603TZE/NOPB
LMZ23603TZE/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LMZ23603TZE/NOPB
Brief Description
IC BUCK SYNC 36V 3A TO-PMOD-7
Datasheet Download
LMZ23603TZE/NOPB.pdf
Availability of LMZ23603TZE/NOPB
QUANTITY
LMZ23603TZE/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LMZ23603TZE/NOPB
Internal Part NumberEIS-LMZ23603TZE/NOPB
Design ResourcesLMZ23603 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Reference Design LibraryLMZ23603EVAL: 3.3V @ 3A, 6 ~ 36V in
PCN Design/SpecificationDie Coating Material Update 14/Sep/2015
Manufacturer Product PageLMZ23603TZE/NOPB Specifications
Standard Package250
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 10.8 ~ 6 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series-
Voltage - Isolation-
FeaturesUVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-PMOD-7, Power Module
Size / Dimension0.40" L x 0.54" W x 0.18" H (10.2mm x 13.8mm x 4.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMZ23603TZE/NOPB
Related LinksLMZ23603, LMZ23603TZE/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMZ23603TZE/NOPB Details Description
Related parts for LMZ23603TZE/NOPB
FIXED IND 100UH 600MA 610 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 15.4OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE datasheet.pdf