Texas Instruments LMZ23603TZX/NOPB
LMZ23603TZX/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LMZ23603TZX/NOPB
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
IC BUCK SYNC 36V 3A TO-PMOD-7
Datasheet Download
LMZ23603TZX/NOPB.pdf
Availability of LMZ23603TZX/NOPB
QUANTITY
LMZ23603TZX/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LMZ23603TZX/NOPB
Internal Part NumberEIS-LMZ23603TZX/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSIMPLE SWITCHER Power Modules
Powering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
SIMPLE SWITCHER® DC-DC Regulator and Module Portfolio Overview
Video FilePower Design Invitational - Another Geek Moment
Wide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Design ResourcesLMZ23603 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Reference Design LibraryLMZ23603EVAL: 3.3V @ 3A, 6 ~ 36V in
PCN Design/SpecificationDie Coating Material Update 14/Sep/2015
Manufacturer Product PageLMZ23603TZX/NOPB Specifications
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 10.8 ~ 6 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series-
Voltage - Isolation-
FeaturesWith UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-PMOD-7, Power Module
Size / Dimension0.40" L x 0.54" W x 0.18" H (10.2mm x 13.8mm x 4.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max18W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMZ23603TZX/NOPB
Related LinksLMZ23603, LMZ23603TZX/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMZ23603TZX/NOPB Details Description
Related parts for LMZ23603TZX/NOPB
CONN HEADER 15POS .100 R/A datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .55-.98"20PC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Female Sockets 60 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1/2"X48" CLR datasheet.pdf
ATTENUATOR DGTL GAAS 5BIT 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 10TMLF datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 1808 datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf