Texas Instruments LMZ31506HRUQT
LMZ31506HRUQT picture photo
Mfg. Part Number
LMZ31506HRUQT
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.2-5.5V 33W
Datasheet Download
LMZ31506HRUQT.pdf
Availability of LMZ31506HRUQT
QUANTITY
LMZ31506HRUQT Order Process
Ship out your order
Specifications of LMZ31506HRUQT
Internal Part NumberEIS-LMZ31506HRUQT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
SIMPLE SWITCHER® DC-DC Regulator and Module Portfolio Overview
Power SIMPLE SWITCHER Nano Modules Overview
Video FileWide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Power Module
SIMPLE SWITCHER® Power Modules with High Power Density
SIMPLE SWITCHER Synchronous Regulator Family Overview
The Most Interesting Engineer in the World
Layout Tips for Radiated EMI Reduction in Your Designs
Thermal Design Made Simple
Loop Compensation Made SIMPLE
WEBENCH PCB Export for Synchronous SIMPLE SWITCHER Devices
Design ResourcesLMZ31506H Design with WEBENCH® Power Designer
PCN Assembly/OriginAssembly/Test Site Qualification 24/Sep/2014
Manufacturer Product PageLMZ31506HRUQT Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSIMPLE SWITCHER®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)1.7V
Voltage - Input (Max)14.5V
Voltage - Output 11.2 ~ 5.5 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series-
Voltage - Isolation-
FeaturesOCP, OTP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case47-QFN
Size / Dimension0.59" L x 0.35" W x 0.11" H (15.0mm x 9.0mm x 2.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency94%
Power (Watts) - Max-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMZ31506HRUQT
Related LinksLMZ315, LMZ31506HRUQT Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMZ31506HRUQT Details Description
Related parts for LMZ31506HRUQT
CT RELAY HDR ASSY 5P BLACK datasheet.pdf
BEAD FERRITE 2000 OHM 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 240K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 680 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 600V 4A GBL datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 19.69"L X 13.78"W datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf